Pracownie architektoniczne tj. CREDO to biura projektowe, w których powstaje kompleksowa wizja przyszłego budynku. Zakres opracowań projektowych wykonywanych dla klientów nie ogranicza się jednak do stworzenia prostego szkicu komputerowego. Działania podejmowane przez architektów są o wiele bardziej złożone, aby w rezultacie zminimalizować ryzyko błędu i osiągnąć spektakularny sukces rynkowy! Jest to możliwe dzięki przemyślanym, szczegółowo zaplanowanym działaniom.
Zakres projektowanych i realizowanych obiektów
Profesjonalne biuro architektoniczne działa wszechstronnie: może projektować obiekty o bardzo zróżnicowanym charakterze i stylu. Poza budynkami mieszkalnymi mogą to być to m.in. obiekty biurowe i usługowe, hale przemysłowe, hotele, budynki użyteczności publicznej, obiekty letniskowe czy budynki o przeznaczeniu gospodarczym. Jednym słowem – pełen wachlarz możliwości!
Po stronie architektów spoczywa również obowiązek tworzenia projektów aranżacji wnętrz oraz zagospodarowywania terenów działek. Jest praca niezwykle twórcza i kreatywna, wymagająca za każdym razem indywidualnego podejścia do danej sprawy. Oczywiście nie każde biuro musi zajmować się wszystkimi wymienionymi rzeczami. Niektóre z pracowni są wyspecjalizowane w jednej konkretnej dziedzinie.
Pamiętajmy również, że żaden architekt nie działa w próżni. Jest on zobowiązany do podejmowania aktywnej współpracy z innymi podmiotami zainteresowanymi realizacją danej inwestycji. Część jego czasu pracy zajmuje kontakt z podwykonawcami i pilnowanie tego, aby plan architektoniczny został precyzyjnie wykonany, zgodnie z ustaleniami tworzonymi w porozumieniu z klientem. Współpracuje m.in. z biurami technicznymi, firmami wykonawczymi, a także producentami elementów budowlanych oraz wykończeniowych.
Zakres opracowań projektowych dla klientów
Praca architekta przebiega etapami. Po przeprowadzeniu oględzin danego gruntu, zostaje sporządzony wstępny projekt prezentujący możliwości zaadaptowania działki lub ewentualnie przebudowy, w przypadku istniejącego budynku. Stanowi on zestawienie kluczowych informacji technicznych – jest poparty wizualizacją budynku, rzutami, przekrojami itd. W pracowni CREDO zawsze staramy się pokazać naszym klientom maksymalną paletę możliwości. Często jest tak, że osoby zainteresowane daną budową pewnych rozwiązań nie byłyby w stanie wymyślić same – do tego również potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też nasze projekty są witane z entuzjazmem – klienci ufają nam, że wybierzemy dla nich to, co najlepsze.
Takie wstępne ustalenia mają znaczenie m.in. dla budżetu, programu prac budowlanych oraz orientacyjnego terminu ich zakończenia. Są to kwestie nierzadko nieprzekraczalne z pewnych względów, dlatego też tak ważne jest dokładne rozplanowanie każdego dnia prac. Kolejny etap to sprawy administracyjne: polega on na zgromadzeniu dokumentów i sporządzeniu adaptacji projektu niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Powstały ostatecznie projekt wykonawczy stanowi szczegółową wytyczną co do sposobu prowadzenia robót. Jeśli zostanie zaakceptowany nie możemy dokonywać w nim większych korekt. Zawiera on zbiór dyspozycji technicznych dla wykonawców inwestycji – ustala zakres, metody i sposób wykonania robót, dostaw aparatów i urządzeń oraz czynności niezbędnych do jej zrealizowania. Dzięki temu każda ze stron wie, do czego się zobowiązuje i zdaje sobie sprawę, jak szczegółowo będą przebiegały późniejsze prace.
Nad każdą realizacją czuwa architekt przewodzący danemu projektowi – pełni tzw. autorski nadzór, sprawdzając, czy prace odbywają się zgodnie z jego projektem. Musi kontrolować niemal każdy szczegół, aby dana inwestycja zakończyła się sukcesem rynkowym i zadowoleniem klienta.
Nie ma co ukrywać – praca architekta jest wymagająca, ale daje też dużo satysfakcji i spore pole do kreatywności. To właśnie architekt stanowi mózg całej budowy, bez którego nie mogłaby się powieść.