Budowa domu jednorodzinnego to wielkie przedsięwzięcie i zobowiązanie nawet na kilka lat. Musi być to decyzja bardzo dobrze przemyślana. Wzniesienie od podstaw własnych czterech kątów poza znacznymi nakładami finansowymi w postaci wkładu własnego wymaga odpowiedniej organizacji, pracy zespołowej, dużej cierpliwości i odrobiny kompromisu. Mówimy to z doświadczenia – pracownia CREDO zrealizowała niejedną taką inwestycję. Niezależnie od tego, czy wybierzemy gotowy projekt domu, czy stworzymy zupełnie nowy szablon wspólnie z architektem, powinniśmy stosować się do pewnych złotych zasad, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby takich inwestycji. Sprawią one, że realizacja – tak na etapie projektu, jak i budowy – przebiegnie bez przeszkód i przykrych niespodzianek.
Po pierwsze, nie istnieje dom idealny. Singiel, para, wielodzietna rodzina – każdy z nas ma inne potrzeby i priorytety. Ustalając z architektem projekt własnego domu, powinniśmy się zastanowić, czego tak naprawdę chcemy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. Niestety może okazać się, że pewnych rozwiązań nie można wdrożyć w danej lokalizacji bądź na konkretnym, wybranym przez nas terenie. Polecamy więc stworzyć na własne potrzeby listę naszych oczekiwań uszeregowaną zgodnie z priorytetami. Dzięki temu łatwiej będzie nam się porozumieć z architektem, a i on będzie wiedział, czym kierować się w późniejszych rozmowach z wykonawcami projektu.
Często popełnianym błędem przy budowie domu jednorodzinnego jest przeszacowywanie swoich zamierzeń inwestycyjnych – projektowanie domów zbyt dużych, które później nie są w pełni wykorzystywane lub stają się zwyczajnie niepraktyczne. Może to wynikać z nieodpowiedniej oceny własnych potrzeb bądź też braku wyczucia skali i proporcji m.in. w zakresie wysokości czy też powierzchni pomieszczeń. W tej kwestii pewne decyzje pomoże podjąć nam architekt zajmujący się danym projektem, ale zanim udamy się do niego na rozmowę, warto się przygotować. W razie wątpliwości, czy aby wymiary naszego wymarzonego domu będą odpowiednie, można sprawdzić je w naturze – np. zobaczyć, jak porównywalne pomieszczenia prezentują się w rzeczywistości lub porozmawiać z sąsiadami mieszkającymi w okolicy, na co warto zwrócić uwagę. Na etapie zalewania stropów na wszelkie refleksje będzie po prostu za późno.
Liczenie się z kosztami inwestycji
Budowa przeciętnego domu jednorodzinnego niestety nie należy do najtańszych. Cała inwestycja wymaga zaangażowania bardzo dużych nakładów finansowych, liczonych w setkach tysięcy złotych. Jest to dość oczywisty fakt, z którego każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę. Warto wiedzieć jednak, że skala wydatków bywa płynna i może się zmieniać wraz z postępem robót. Oznacza to, że budżet oszacowany w oparciu o wstępny projekt domu nie powinien być traktowany jako ostateczna suma wydatków – może on się zmniejszyć lub zwiększyć. Co zatem uczynić? Przede wszystkim, warto zaplanować pewną nadwyżkę środków pieniężnych, a jeżeli nią nie dysponujemy, zmodyfikować projekt. Oszczędzi to niepotrzebnego stresu i frustracji.
Konfrontacja projektu z rzeczywistością
Każdy projekt architektoniczny, choćby był wykonany w najlepszym komputerowym programie 3D, nie będzie wyglądał tak samo idealnie w rzeczywistości. Informacji zawartych w projekcie nie wolno traktować zbyt dosłownie. Nie tyczy się to wyłącznie kosztów, ale też np. szacunkowego czasu robót. Spowolnienia w pracach zdarzają się wszędzie i jest to całkowicie normalne, a wiele z nich nie wynika z winy architekta czy też wykonawców. Na proces budowy wpływają m. in. czynniki pogodowe, opóźnienia w dostawie materiałów czy choćby sytuacje losowe pracowników – istnieje sporo przyczyn, w wyniku których przebieg prac odbiega od pierwotnych zamierzeń. Trzeba być tego świadomym i nie wpadać w panikę, jeśli jakiś etap prac nieznacznie się przedłuży. To samo tyczy się ostatecznego efektu robót. Często konstrukcje planowane na etapie projektowym, w rzeczywistości prezentują się nieco inaczej – np. kolor elewacji wybrany ze wzornika. Czasami prowadzi to do małych rozczarowań, czasem do pozytywnych zaskoczeń. Warto zachować elastyczność i być gotowym na tego typu sytuacje.
Wybór odpowiednich fachowców
Wszystkie wymienione dotychczas rzeczy okażą się oczywiste, jeśli wybierzemy odpowiednich fachowców. Doświadczeni architekci pomogą wybrać projekt dopasowany do potrzeb i oczekiwań, uwzględnią wszelkie niuanse i na początkowym etapie współpracy poinformują nas o możliwych komplikacjach. Jednocześnie uświadomią, z czym należy się liczyć na poszczególnych etapach realizacji inwestycji i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę. W pracowni architektonicznej CREDO cenimy sobie współpracę z klientem i dokładamy wszelkich starań, aby był on w pełni zadowolony z przebiegu prac. Od razu również uprzedzamy o możliwych problemach, jeśli dostrzegamy taką potrzebę. Jesteśmy profesjonalistami w swojej dziedzinie. Świadczą o tym realizacje domów jednorodzinnych dostępne do wglądu na naszej stronie internetowej.
Postępuj świadomie i postaw na sprawdzoną pracownię!